Do czego służą nawiewniki w oknach?

Okazuje się, że nie zawsze idealnie szczelne okna wpływają na komfort naszego mieszkania. Owszem zatrzymują ciepło i nie pozwalają na przedostanie się zimna do wnętrza, ale jest pewien minus. Takie okna jednocześnie nie wentylują. Oznacza to, że przez nie zatrzymany zostaje obieg powietrza. Brak wymiany tego zanieczyszczonego, wilgotnego ze świeżym powoduje bardzo szybko pleśń i grzyby na ścianach.

Walcząc z tym zjawiskiem, niejeden dobry producent okien zaczął zastanawiać się nad rozwiązaniem, dzięki któremu ramy okienne pozostawałyby doskonale szczelne, ale jednak okna stanowiłyby również system wentylacyjny. Właśnie po to powstały nawiewniki. Zastępują one dzisiaj domowe sposoby wentylowania pomieszczeń, na przykład poprzez rozszczelnienie okien.

O tym, że mieszkania należy wietrzyć, wie doskonale każdy z nas. Pamiętajmy jednak, że w mroźne dni nie wystarczy otworzyć okien na 3 minuty, a dłuższy zabieg tego rodzaju prowadzi z kolei do wychłodzenia pokoi i marnowania wygenerowanego ciepła. Nawiewniki okienne są innowacyjną opcją. Każdy producent okien potwierdzi, że to właśnie one są najlepszym regulatorem dopływu świeżego powietrza i wypierania tego starego. Dzięki nawiewnikom ciepło nie ucieka, ale następuje odpowiednia wentylacja. W pomieszczeniach zachowana jest właściwa wilgotność powietrza, która zapobiega występowaniu pleśni i grzybów.

Można śmiało potwierdzić, że nawiewniki mają bezpośredni wpływ na komfort mieszkania i zachowania odpowiedniej temperatury w pokojach. Mają też wpływ na stan zdrowia domowników. Czy zdajecie sobie sprawę, że zanieczyszczone powietrze, pełne roztoczy i kurzu oraz wilgotność, która prowadzi do powstawania grzybów i pleśni, może spowodować poważne zmiany w obrębie górnych dróg oddechowych? Właśnie to jest przyczyna przewlekłego kaszlu, alergii, a nawet astmy.

Ciekawostką jest innowacyjne rozwiązanie, czyli nawiewniki automatyczne. Właśnie te w szczególności poleci nam producent okien. To one samodzielnie regulują dopływ powietrza, na przykład nie dopuszczają do wnętrza smogu i spalin, wypuszczają zaś na zewnątrz nagromadzony kurz. Nawiewniki automatyczne potrafią same reagować na niekorzystne czynniki, na przykład zwiększoną wilgotność w pokoju i dopuszczać wtedy zwiększoną ilość świeżego powietrza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *