Rozwój branży przemysłowej wymusił na producentach poszczególnych komponentów wykorzystywanych maszyn do rozszerzenia swojej oferty. Dzięki temu dzisiaj udaje się dobierać kółka do wózków w sposób idealnie dopasowany.
Ponieważ oferta kółek i zestawów kół (https://sklep.kolka-wiko.eu/) jest naprawdę bogata, potencjalni nabywcy powinni dokładnie przemyśleć tego typu inwestycję. Decyzja zakupowa musi uwzględniać co najmniej kilka czynników, takich jak:
– rodzaj maszyny, w jakiej mają być zamontowane kółka (uwzględnić należy rodzaj sprzętu, przeznaczenie, wagę, ale też typ powierzchni, na której maszyna jest użytkowana),
– typ towaru, jaki będzie transportowany sprzętem wyposażonym w kółka. Chodzi przede wszystkim o dobranie zestawu kół, który udźwignie dany ciężar i pozwoli bezpiecznie, bez żadnych szkód zarządzać produktami. Rodzaj kół ma między innymi znaczenie, jeśli pod uwagę weźmiemy chociażby generowanie drgań, które mogą być niekorzystne,
– rodzaj przestrzeni, w której będzie użytkowany wózek z konkretnymi kółkami. Uwzględnić warto poziom panującej wilgotności, temperaturę, ewentualne oddziaływanie substancji szkodliwych, stan i rodzaj płaszczyzny, po jakiej będą prowadzone koła.
– parametry techniczne kół, w tym średnicę, łożyska, bieżnik, materiał, z jakiego zostały wykonane oraz nośność,
– indywidualne preferencje dotyczące sprawności maszyny, w której zastosowano dany rodzaj kół. Tutaj pod uwagę brać można chociażby amortyzację, komfort użytkowania maszyny, wydajność pracy poprzez zastosowanie kół, poziom wydzielanego hałasu podczas przemieszczania się maszyny na kółkach.
Najlepsze koła do dużych obciążeń
Eksperci potwierdzają, że w przypadku maszyn przeznaczonych do transportowania towarów o dużej wadze, a więc tych, które generują znaczne obciążenia dla samego urządzenia oraz kół, na których ta jest prowadzona, najczęściej stosuje się trzy rodzaje zestawów kół. To kółka poliamidowe (tworzywowe), żeliwno-poliuretanowe albo aluminiowo-poliuretanowe.
Te pierwsze przyjmują maksymalne obciążenie w zakresie od 200 do 5000 kilogramów na każde zamontowane kółko. Koła wykonane z żeliwa mogą znieść jeszcze większy ciężar, bo od 600 do 1250 kilogramów na jedno koło. To właśnie ten rodzaj kół jest najczęściej wybierany przez przedsiębiorców działających w przemyśle. Materiał żeliwny spełnia wszelkie potrzeby dotyczące użytkowania maszyny na kółkach i zapewnia optymalny komfort oraz bezpieczeństwo ich stosowania nawet w dużej częstotliwości.
Decydując się na inwestycję w koła do konkretnego urządzenia, warto skorzystać z pomocy specjalistów. To oni przeprowadzą szczegółowy wywiad, dobiorą kółka do maszyny, przedstawią ich funkcjonalność, jakość, zastosowanie, a w razie potrzeby zajmą się także serwisowaniem czy bezproblemową wymianą. Należy wybierać kółka najlepszej jakości, produkowane przez przedsiębiorstwo z wieloletnich doświadczeniem, cieszące się pozytywnymi opiniami klientów. Od tego przecież zależeć będzie standard pracy w branży przemysłowej.