Mogłoby się zdawać, że wprowadzenie do środowiska wód roztopowych lub opadowych jest prostą sprawą. Nic bardziej mylnego. Przed dokonaniem tego należy je… podczyścić. Działanie to ma na celu minimalizację zanieczyszczeń w wodach opadowych. Oczyszczanie wód deszczowych jest procesem wręcz koniecznym.
Oczyszczanie wód deszczowych – po co to robić?
Właściwie, po co to całe oczyszczanie wód deszczowych? Po co oczyszczać i „posiadać” deszczówkę? Choć odpowiedź wydaje się być oczywista, przypomnijmy. Oczyszczanie wód deszczowych ma naprawdę wiele zalet. Woda ta przydaje się do pojenia zwierząt, które przepadają za wodą pozbawioną na przykład chloru. Napoje takie jak herbata czy kawa zyskują lepszy smak – miękka woda ma na to duży wpływ. Poza tym… kusząca jest perspektywa, w której nie ma konieczności kupowania butelek z wodą mineralna do picia. Oczyszczanie wód deszczowych przyczynia się do przydatności deszczówki nawet to spożywania na zimno. Z takiej oczyszczonej wody powinny korzystać przede wszystkim kobiety, używając jej do codziennej pielęgnacji twarzy – zyskują tym samym szansę na zdrowszą skórę.
Oczyszczanie wód deszczowych to również pewien sposób na oszczędność. Zmniejszą się rachunki za ścieki i wodę pitną, a także możesz pożegnać się z kosztami związanymi chociażby z podlewaniem ogrodu.
Sposoby na oczyszczanie wód deszczowych
Oczyszczanie wód deszczowych polega na przefiltrowaniu ich. Do tego procesu, jak sama nazwa wskazuje, potrzebne są filtry oraz zbiorniki bezodpływowe – Białystok czy inne miejscowości maja te same zasady. Filtry zaś dzielimy między innymi na przepływowe i zbierające. Każdy filtr, aby oczyszczanie wód deszczowych było skuteczne, musi być wykonany z bardzo wytrzymałego tworzywa. Zazwyczaj jest to tworzywo sztuczne. Filtry przepływowe umożliwiają oddzielenie wody od zanieczyszczeń. To, co zbędne, płynie dalej, a czysta woda gromadzona jest w zbiorniku i nadaje się do wykorzystania w dowolny sposób. Inaczej jest w przypadku filtrów zbierających. Te wymagają oczyszczenia ręcznego raz na trzy miesiące.
Kiedy warto zamontować filtr?
Podczas montażu zbiornika na wodę deszczową, początkowo trzeba określić, po co chce się ją gromadzić. Do podlewania roślin? Może mycia samochodu? Może do prania? Jeśli używając deszczówki na co dzień, nie chcemy uszkodzić sobie nią innych rzeczy, powinniśmy zainwestować w odpowiedni filtr. Należy jednak pamiętać, że zakup i zamontowanie filtra to nie wszystko. O filtry trzeba dbać, czyli regularnie je konserwować oraz czyścić. Wtedy posłużą nam latami i okażą się inwestycją, która się zwraca.