Okazuje się, że kocioł na pellet zalicza się obecnie do najbardziej nowoczesnych systemów generowania ciepła w domach. Wpływ na to ma przede wszystkim nie tylko energooszczędność, ale również duży komfort użytkowania przez domowników. Piece na pellet działają wręcz automatycznie, można śmiało stwierdzić, że nie wymagają od mieszkańców dużego udziału w sprawne działanie. Wystarczy ustawić odpowiednie parametry pieca i stopniowo dozować pellet – w przypadku kotłów z podajnikiem zapasy należy robić nawet co kilka dni.
Co ciekawe, pellet jest jednym z najstarszych opałów, do tego niewyczerpywalnym. Zadziwia więc fakt, iż powszechnie zaczął być stosowany tak naprawdę od niedawna. Wreszcie doceniono go za ekologiczność – pellet emituje tylko tyle niekorzystnego dwutlenku węgla, ile sam surowiec pobrał w procesie fotosyntezy, niską cenę wyrobu i wykorzystywania oraz łatwą dostępność. Pellet to przecież nic innego jak sprasowane trociny i inne odpady drzewne, które dotychczas nie były wykorzystywane.
Trzeba również podkreślić doskonałą wydajność pieców na pellet. Okazuje się, że ogrzewanie domu przy wykorzystaniu tego rodzaju opału jest niezwykle wydajne, sprawność kotłów wylicza się na nawet 92%.
Koszty, jakie trzeba ponieść celu zakupienia kotła tego rodzaju to od 4 000 do nawet 10 000 i wiele zależy tutaj od dodatkowych funkcji. Najtańszy będzie kocioł z palnikiem retortowym natomiast dużo więcej zapłacić będzie trzeba za piec dodatkowo wyposażony w układ oczyszczania palnika. Trzeba do tego doliczyć jeszcze koszty zaworów czy też pomp. Sam pellet nie jest drogi bowiem jego cena to średnio 600 złotych za tonę.