Projekt domu – czy warto wprowadzać w nim zmiany?

Osoby, które zdecydowały się na budowę domu, mają do dyspozycji miliony projektów nieruchomości. Mogą je dowolnie wybierać, by móc wreszcie zamieszkać w swoim wymarzonym gniazdku.

Istnieje jednak kilka zasad, którymi należałoby się kierować, podejmując decyzję o zakupie danego projektu. Pamiętajmy, że to niemała inwestycja, mająca przecież wpływ na komfort naszego życia.

Zanim zaczniemy zastanawiać się jak kupić gotowy projekt domu trzeba pamiętać że projekt domu musi odpowiadać działce i normom, jakie dotyczą zagospodarowania danego terenu. Wszelkie zmiany w projekcie mogą być dokonywane, oczywiście w ramach dopuszczanych norm budownictwa. Muszą być one zatwierdzone przez projektanta, jeszcze zanim inwestor uzyska pozwolenie na budowę. Później każda, nawet drobna korekta wiązać się będzie z szeregiem formalności. Modyfikacje są jednak możliwe, o ile pozwala na nie konstrukcja domu. Każda zmiana musi być zgłoszona. Niedopuszczalne są jakiekolwiek działania wprowadzane samowolnie.

Jakie zmiany są w ogóle możliwe?

Można zmienić nie tylko projekt wewnętrzny domu, ale nawet plany zagospodarowania całego terenu działki czy okolicy. Dzięki temu możliwe są zmiany w kwestii użytkowania planowanego budynku lub jego części.

Można zmieniać kubaturę, powierzchnię całej zabudowy, jej długość, wysokość czy liczbę kondygnacji. Można zmieniać również projekt wnętrza budynku, o ile nie narusza on norm konstrukcyjnych (nie stanie się na przykład zagrożeniem dla domowników).

Jak dokonać zmian w projekcie?

Przede wszystkim, na takowe musi zgodzić się sam projektant, który naniesie zmiany w projekcie. Jeśli to konieczne, należy wystąpić o pisemną opinię ekspertów, specjalne pozwolenia czy inne dokumenty. Tak właśnie dzieje się w przypadku zmiany projektu budowy domu, który ma być na przykład dostosowany dla osób niepełnosprawnych.

Zmieniony projekt budowy musi znaleźć się w inspektoracie nadzoru budowlanego, który to wydaje zgodę na budowę, zgodną z nowym projektem (ma na to miesiąc).

Wydaje się jednak, że zmiany w projekcie domu są nieopłacalne. Przede wszystkim, wszelkie przeróbki projektu wiążą się z dodatkową pracą projektanta, który pobiera za to większe wynagrodzenie.

Co więcej, zmiany w projekcie domu, kiedy takowy został już zatwierdzony, są czasochłonne. Uzyskiwanie licznych pozwoleń i zgody wielu podmiotów będzie trwać. Opóźni to realną budowę nieruchomości, co może popsuć wszystkie plany.

Najlepsze rozwiązanie

Najlepszą opcją jest po prostu dokładne przemyślenie kwestii budowy domu. W sieci można znaleźć tak wiele projektów, że na pewno istnieje taki, który będzie w pełni spełniać nasze wymagania.

Pamiętajmy również, że nabywając dany projekt domu, mamy jeszcze prawo do drobnych zmian, zanim uzyska się pozwolenie na budowę. Najlepiej usiąść z projektantem i to z nim ustalić wszystkie szczegóły.

Zmiany niedopuszczalne

Niezgodne z prawem jest samowolne zmienianie projektu. Grozi to wstrzymaniem budowy i nałożeniem mandatu finansowego. Jeśli samowolka budowlana zostanie odkryta po realizacji budowy, inwestor będzie musiał przedłożyć zatwierdzony projekt zamienny albo podjąć się prac rozbiórkowych danej nieruchomości lub jej części.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *