Okazuje się, że nie ma jednego, uniwersalnego sposobu na ogrzewanie mieszkania. Dobry wybór metody, dzięki której w naszych czerech kątach będzie zawsze ciepło zależy od wielu czynników. Wpływ będzie miał w tym przypadku rodzaj zabudowy, zajmowana powierzchnia czy rodzaj własności. Inny rodzaj ogrzewania zastosowany będzie w domach jednorodzinnych a jeszcze inny w blokach wielorodzinnych. Wybór tego odpowiedniego zawsze jednak będzie podyktowany najniższą ceną oraz efektywnością.
Obecnie ogrzewanie mieszkania najczęściej następuje poprzez centralne ogrzewanie. To system, który składa się z trzech głównych elementów, to piec w kotłowni, pompa oraz grzejniki. Zasadą centralnego ogrzewania jest generowanie ciepła w piecu a następnie rozprowadzanie go do kaloryferów czy innego rodzaju miejsc grzewczych, które rozmieszczone są w różnych pomieszczeniach budynku. Takie ogrzewanie sprawdza się doskonale zarówno w domach jednorodzinnych, blokach mieszkalnych jak i innego rodzaju budynkach. Główną zaletą tego rodzaju generowania ciepła jest fakt, iż ogrzewanie jest wtedy rozprowadzane równomiernie, o stałej temperaturze dla całego obiektu. Co więcej, piece żeliwne są niezwykle ekonomiczne i łatwe w wykorzystaniu. Co więcej, jednokrotne ich nagrzanie rozprzestrzeniać będzie ciepło aż do wystygnięcia, nawet bez dokładania dodatkowego opału.
W kwestii samego opału niewiele zmienia się od lat. Nadal najbardziej korzystne cenowo jest ogrzewanie mieszkania węglem bądź koksem. Rezygnuje się natomiast z drewna bowiem chociaż jest tanie to wymaga od mieszkańców częstej ingerencji w system grzewczy. Mało opłacalne jest również ogrzewanie gazem a już na pewno najmniej osób wybiera ogrzewanie elektryczne. Trzeba zauważyć, że to właśnie centralne ogrzewanie jest opcją optymalną – już dawno zrezygnowaliśmy z ocieplania poszczególnych pomieszczeń farelkami, które wymagały użycia sporej ilości energii elektrycznej.