Kocioł na węgiel, gaz czy olej?

Węgiel jest najtańszym paliwem opałowym, ale nie do końca ekologicznym – wytwarza ogrom niekorzystnych dla atmosfery toksyn. Gaz jest natomiast nieco droższy, ale o wiele bardziej komfortowy w użytkowaniu. Idealnie byłoby ogrzewać dom przy wykorzystaniu paneli słonecznych, czyli tzw. solarów. Nie jest to jednak metoda, którą można w Polsce stosować przez cały rok, ze względu na warunki pogodowe. Stanowi jednak świetne uzupełnienie standardowego systemu grzewczego.

Musimy wziąć pod uwagę, iż koszty, jakie wiążą się z ogrzewaniem naszego domu to nawet 80% wydatków, jakie ponosimy w związku z całoroczną eksploatacja nieruchomości. Warto wiec wybrać taki system ogrzewania, który nie będzie generował nadmiernej ilości sum pieniężnych. Należy odpowiednio wybrać nie tylko rodzaj opału, ale również producenci oferują nam ich naprawdę spory wybór kotłów.

Tak naprawdę, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jaki rodzaj pieca wybrać. Kocioł na węgiel będzie najtańszy, ten na gaz nieco droższy, ale łatwiejszy w użytkowaniu. To samo tyczy się piec, w którym wykorzystuje się olej opałowy.

Pamiętajmy, że i tak w rankingach, które skupiają różne rodzaje systemów grzewczych, do najdroższych zalicza się ogrzewanie elektryczne i to właśnie ono jest wybierane najrzadziej przez Polaków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *