Kupno działki pod budowę domu to bardzo istotny całej inwestycji. Przede wszystkim od zakupu parceli powinniśmy zacząć proces budowy i do niej dopasować projekt przyszłego domu, a nie na odwrót. Na co należy zwrócić uwagę, rozglądając się za wymarzoną działką?
Bardzo dobrym pomysłem jest obejrzenie jak największej ilości ofert i dokładnym porównaniu ich. Istnieją strony, na których widnieją ogłoszenia budowlane, dzięki którym możemy przynajmniej po części zapoznać się np. z panującymi cenami za metr w danej okolicy. Z biegiem czasu interesujące nas propozycje będą ściślej określone i dokonamy świadomego i przemyślanego wyboru. Na początku musimy określić nasze możliwości finansowe oraz ustalić jaki metraż powinna mieć nasza parcela. Te dwa punkty i lokalizacja działki są ze sobą ściśle powiązane. Aby zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy, szukajmy działki z względnie równym terenem. Doprowadzenie wyboistego gruntu do stanu gotowego pod budowę domu może być bardzo kosztowne.
Kolejnym ważnym aspektem jest dostęp do mediów. Zarówno budowa, jak i późniejsze użytkowanie działki będzie dużo łatwiejsze, jeżeli już w momencie zakupu jest ona podłączona do sieci takich jak gazowa, elektryczna, wodociągowa oraz kanalizacyjna. W tym momencie warto się zainteresować też sprawą drogi dojazdowej, aby uniknąć w przyszłości potencjalnych problemów z nią związanych.
Kluczową sprawę jest również stan prawny działki. Nie każdy teren musi być prawnie przeznaczony pod zabudowę domów jednorodzinnych. Na działce, która ma zezwolenie jedynie na uprawy rolnicze bądź działalność przemysłową po prostu nie będziemy mogli się pobudować. Informacji o stanie prawnym udzieli nam jej właściciel lub możemy sami to sprawdzić w tak zwanej księdze wieczystej.
Ostatnią rzeczą jest wcześniej już wspomniana lokalizacja. Powinniśmy zadać sobie pytanie, na czym nam najbardziej zależy? Czy ważniejszy jest krótki czas dojazdu do pracy, czy może odrobina spokoju i odpowiednie warunki do wypoczynku po ciężkim dniu? Istotną rolę odgrywa odległość parceli od komunikacji miejskiej, dzięki której my możemy uniknąć korków w drodze do biura, a dzieci samodzielnie jeździć do szkoły.